Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2017

Günübirlik Kars Turu

Günübirlik Kars Turu

Günübirlik Kars Turu; Kars’ın tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Kars turumuza katılarak tanıyabilirsiniz.

Günübirlik Kars Turu

TUR ADI: Günübirlik Kars 

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Kars Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Kars Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Kars Turu

Kars’ın tarihi ve turistik değerlerini tanımaya yönelik günübirlik Kars Turu.

Kars’ın tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Kars turumuza katılarak tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Ani Harabeleri: Türkiye-Ermenistan sınırına yakın Arpaçay nehri kenarında konumlanan kentin kuruluşu M.Ö. 350-300 yıllarına dayanıyor. Ani, Hristiyan Ermeni inanışınca kutsal sayılıyor. Şehirde, Selçuklu eserleri ile kiliseler yan yana hatta iç içe duruyor. Adını İran, Eti ve Roma tanrılarından aldığı söyleniyor. Milattan önce bir kale kenti olarak kurulan Ani, 10. yüzyılda Bagratoğulları sülalesinden Ermeni hükümdarlara başkentlik yapmış. Kendisini zapteden kavimler tarafından defalarca yenilenmiş ve askeri amaçla kullanılmış olan kent, 1064 yılına kadarBizans’ın yönetiminde kalmış ve bu tarihte Selçuklular’ın eline geçmiş. Konumu açısından İpek Yolu geçişinde olması ticari ve askeri bakımdan önemini bir kat daha artırmış.

Digor : Digor’da ünlü Türk şairi Dede Korkut‘un yaşadığına inanılıyor. Çevrede Orta Çağdan kalma kiliseler mevcut. Bunların içinde Digor yakınlarında bulunan Beş Müzesi (Beş Kilise) ve Karabağ köyü yakınlarında bulunan, iyi korunmuş Karabağ Müzesi’ni bulunmaktadır.

Surlar: Kuzey surları 972 yılında III. Ashot tarafından yaptırılmış. Daha sonra 977 ve 990 yıllarında II. Simbattarafından restore edilmiş. 11. yüzyılda Emir Menuçehir tarafından surlar yeniden güçlendirilmiş ve Selçuklumotifleri içeren rölyeflerle süslenmiş. Kuzeyde yer alan kapıya Ortakapı (Aslanlı Kapı), sağdakine Çifte Beden Kapısı (Ejderha Kapısı) soldakine Hıdrellez Kapısı adı veriliyor. Ejderha Kulesi, 12. yüzyılda Selçuklulartarafından hastane olarak kullanılmış, Anadolu’nun en eski hastanelerinden.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz